تاثیر تغذیه در بارداری روی زردی
تاثیر تغذیه در بارداری روی زردی نوزادان و میزان بیلی روبین سرم
مرداد ۸, ۱۳۹۷
ارتباط کمبود آنزیم G6PD با زردی نوزاد
ارتباط کمبود آنزیم G6PD با زردی نوزاد و بررسی این نقص
آبان ۹, ۱۳۹۷
Show all

مرگ و میر نوزادان ناشی از زردی در مراحل اولیه تولد نوزاد

یکی از موارد بسیار مهم مرگ و میر نوزادان ناشی از زردی در دوره نوزادی و مراحل اولیه تولد می‎باشد. زردی بیماری شایعی است که نوزادان در بیشتر موارد در هنگام تولد با آن دست به گریبان می‎شوند. اگر چه زردی در بسیاری از موارد به سادگی قابل درمان است و حتی در موارد ساده نیازی به روش درمانی خاصی ندارد اما در برخی موارد خطرناک تر نیز می‎تواند منجر به مرگ و میر نوزادان شود که این مسئله در علم پزشکی امروز بسیار مورد توجه است و اقدامات بسیار زیادی در جهت جلوگیری از مرگ نوزادان در اثر زردی انجام شده است و روش های متفاوتی برای درمان زردی نوزادان در نظر گرفته شده است.

کاهش مرگ و میر نوزادان دغدغه علم پزشکی

کاهش مرگ و میر در کودکان زیر پنج سال یکی از مهم‎ترین معضلاتی است که دامنگیر علم پزشکی است و در این باره اقدامات زیادی نیز در هزاره سوم میلادی انجام گرفته است. با این اقدامات مرگ و میر در کودکان زیر پنج سال به نسبت سال های گذشته کاهش پیدا کرده است اما آمارها نشان می‎دهد که ۴۰ درصد از مرگ و میر کودکان زیر پنج سال مربوط به مرگ و میر نوزادان است. به همین دلیل باید اقدامی اساسی در جهت جلوگیری از امر انجام شود. نوزادان به دلیل وضعیت خاص جسمانی خود در معرض ابتلا به بیماری های مختلفی قرار دارند و مشکلات بسیاری می‎تواند برای آنها در زمان تولد رخ دهد از این رو آمار مرگ و میر در این رده سنی از کودکان بسیار بالا است. مشکلات تنفسی یکی از مشکلات شایعی است که برای نوزادان به وجود می‎آید و می‎تواند میزان مرگ در نوزادان را افزایش دهد.

مورد مهم دیگری که عامل مرگ و میر نوزادان است زردی نوزادی است.

از این رو مرگ و میر نوزادان ناشی از زردی توجه زیادی می‎طلبد و به اقدامات پیشگیرانه به شدت نیاز دارد.

مرگ و میر نوزادان ناشی از زردی

زردی نوزاد به دلایل مختلفی می‎تواند بروز پیدا کند

و فاکتورهای زیادی در بروز زردی دخیل می‎باشند.

 

مرگ و میر نوزادان ناشی از زردی در مراحل اولیه تولد نوزاد

 

درمان زردی در این مورد بسیار مهم است زیرا زردی های طول کشیده یکی از مهم‎ترین عوامل مرگ و میر نوزادان ناشی از زردی می‎باشد. یکی از روش های درمان زردی استفاده از روش فتوتراپی است البته این تا زمانی مناسب است که زردی نوزاد از میزان بحرانی آن تجاوز نکرده باشد برای درمان زردی های شدید تر معمولا از روش تعویض خون استفاده می‎شود. اما فتوتراپی اگر به موقع مورد استفاده قرار گیرد یکی از بهترین و کم عارضه ترین روش های درمان زردی نوزادان است. بیلی روبین که عامل ایجاد کننده زردی است با اولین نشانه های زردی در نوزاد اندازه گرفته می‎شود این کار با دستگاه بیلی چک امکان پذیر است اگر میزان بیلی روبین به حد خطرناک خود برسد آزمایش خون برای اندازه گیری دقیق تر لازم است. پس از تعیین دقیق میزان بیلی روبین نوع درمان نیز انتخاب می‎شود.

در بسیاری از موارد زردی نوزاد را می‎توان با اجاره دستگاه زردی نوزاد در منزل درمان نمود

و نیازی به پذیرش نوزاد در بیمارستان ندارد.

البته این کار باید با مجوز رسمی پزشک مربوطه انجام شود.

اقدامات لازم برای کاهش مرگ و میر نوزادان ناشی از زردی

یکی از مهم‎ترین اقدامات برای کاهش مرگ و میر نوزادان ناشی از زردی اقداماتی است که در زمان بارداری و پیش از تولد نوزاد صورت می‎گیرد. بسیاری از مشکلاتی که برای نوزادان به وجود می‎آید اعم از وزن پایین و نارس بودن می‎تواند عامل بروز زردی باشد و منشا آن نیز در دوران بارداری می‎باشد. به همین دلیل توجه به سلامت مادر و جنین در زمان حاملگی یکی از راهکارهای بسیار موثر برای کاهش مرگ و میر نوزادان ناشی از زردی در زمان تولد است. جلوگیری از زردی اگر چه به صورت صد در صد امکان پذیر نیست و با وجود تمامی اقدامات ممکن است نوزادی به زردی مبتلا شود اما رعایت موارد ضروری در زمان بارداری می‎تواند از مرگ و میر نوزادان ناشی از زردی جلوگیری نماید.

  • رعایت مسائل بهداشتی
  • نکات تغذیه ای
  • انجام آزمایش های لازم
  • و مراجعه حضوری در زمان های لازم به پزشک متخصص

در زمان بارداری از بسیاری از مسائل در مورد نوزاد تازه تولد یافته جلوگیری می‎کند.

همچنین در زمان تولد شیردهی مکرر و مراقبت های پیشگیرانه می‎تواند از بروز  زردی و سایر بیماری ها در نوزاد ما جلوگیری نماید.

مهم‎ترین عوامل ایجاد کننده زردی

یکی از مهم‎ترین مشکلاتی که باعث بروز زردی در نوزادان این آسیب پذیرترین قشر جامعه می‎گردد مشکلات خونی است.

بیماری های خونی به ویژه در نوزادان نارس بسیار شایع است

و از مهم‎ترین دلایل مرگ و میر این نوزادان به شمار می‎رود.

از مشکلات خونی که باعث بروز زردی در نوزاد می‎شوند می‎توان به

  • ناسازگاری گروه‌های اصلی یا ABO (بین مادر و نوزاد)
  • ناسازگاری‌های RH
  • و ناسازگاری‌ گروه‌های فرعی

اشاره کرد.

این ناسازگاری ها زردی نوزادی را سبب می‎شوند

از این رو توجه به آنها از زمان پیش از بارداری و مرحله بارداری بسیار مهم است.

این نوع زردی بسیار خطرناک است و باید هرچه سریعتر نسبت به درمان آن جهت کاهش مرگ و میر نوزادان ناشی از زردی اقدام شود. شرکت ایمن زردی از شرکت های تولید کننده دستگاه زردی نوزاد است. این شرکت سرویس اجاره دستگاه زردی نوزاد را برای درمان قطعی زردی در منزل ارائه می‎کند. آسان ترین راه برای درمان زردی مراقبت از نوزاد در منزل است که البته این کار همانطور که گفته شد باید با مجوز پزشک انجام شود. در صورت نیاز به کسب اطلاعات بیشتر در زمینه اجاره دستگاه فتوتراپی برای کاهش زردیکاهش زردی و کاهش مرگ و میر نوزادان ناشی از زردی کافیست با ما تماس بگیرید.

admin
admin
محقق در زمینه زردی نوزاد و روش های درمان زردی در بدن نوزادان هستم و غلاقمند به یاتن اطلاعات بروز در این زمینه هستم و همیشه سعی در یافتن اطلاعات جدید و بروز را دارم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *