فتوتراپی خانگی برای درمان زردی در چه نوزادانی مناسب است؟

اجاره دستگاه فتوتراپی ال ای دی
اجاره دستگاه فتوتراپی ال ای دی مناسب تر است یا فتوتراپی معمولی
آبان ۶, ۱۳۹۶
دستگاه زردی نوزادان
دستگاه زردی نوزادان و آشنایی با قسمت های مختلف دستگاه فتوتراپی
آبان ۱۳, ۱۳۹۶
Show all

فتوتراپی خانگی برای درمان زردی در چه نوزادانی مناسب است؟

فتوتراپی خانگی

فتوتراپی خانگی

فتوتراپی خانگی از جمله روش های پرطرفدار برای درمان زردی نوزاد است.
به دلیل اینکه فتوتراپی خانگی مزیت هایی نسبت به فتوتراپی در بیمارستان دارد و والدین تمایل دارند به جای بستری کردن نوزاد خود در بیمارستان ، درمان وی را در منزل ادامه دهند.
از مزیت های فتوتراپی خانگی می توان به

 • کاهش قابل توجه هزینه های درمانی
 • عدم نیاز به حضور در بیمارستان
 • عدم مواجه با انواع میکروب ها و عفونت های بیمارستانی
 • حفظ آرامش مادر و عدم جدایی از نوزاد
 • و دیگر مزیت ها
  اشاره نمود.

افزايش بيلي روبين خون نوزاد، منجر به زرد شدن رنگ پوست نوزادان می گردد.

این یکی از مهم ترین و شایع ترین علل بستری نوزادان در بیمارستان است.

اما

 • هزينه گزاف درمان بیمارستانی
 • خطر عفونتهاي بيمارستاني
 • محروم شدن نوزاد از پرستاري مادر
 • ايجاد حس بيمارگونه بودن نوزاد و قطع ارتباط والدين و فاميل با نوزاد

از مواردی است که باعث می شود والدین نسبت به بستری کردن نوزاد خود در بیمارستان و استفاده از خدمات فتوتراپی بیمارستانی مقاومت نمایند. فتوتراپی خانگی جهت درمان زردی نوزاد در منزل اخیرا در کشور ما افزایش پیدا کرده است از این رو بررسی مزیت ها و عوارض استفاده از فتوتراپی خانگی باعث می شود تا دیدگاها بهتری نسبت به این روش درمانی داشته باشیم و انتخاب روش درمان مناسب برای نوزاد نیز توسط پزشکان و والدین آسان تر گردد.

 

فتوتراپی خانگی

 

درمان زردی با فتوتراپی

فتوتراپی خانگی روشی است که تقریبا در اکثر موارد زردی توسط پزشک متخصص پیشنهاد می شود.
روش های فتوتراپی برای زردی با درجات مختلف متفاوت است.
نوع فتوتراپی توسط پزشک متخصص تعیین می شود.

بسته به شرایط نوزاد و نیز میزان بیلی روبین موجود در خون وی می توان گفت که والدین نوزاد می توانند از چه نوع فتوتراپی برای درمان زردی استفاده کنند. زردی در بیشتر موارد به راحتی قابل درمان است. و نیازی به استفاده از درمان خاصی ندارد. این نوع زردی را زردی طبیعی یا فیزیولوژیک می گویند. این زردی در دو یا سه روز پس از تولد رخ می دهد. اما نوع دیگر زردی که در ۲۴ ساعت اول زندگی نوزاد بروز پیدا می کند زردی غیر طبیعی یا پاتولوژیک است. این نوع زردی حتما باید مورد درمان جدی و سریع قرار بگیرد. هر نوع اهمال در درمان زردی نوزاد می تواند منجر به عوارض جبران ناپذیری در سلامت وی شود. زیرا زردی می تواند خود را به مغز برساند و روی بافت مغزی رسوب کرده و سیستم عصبی نوزاد را دچار اختلال نماید. در صورت بروز چنین رخدادی عوارضی همچون

 • فلج
 • ناتوانی های حرکتی
 • ناشنوایی
 • و یا حتی مرگ

برای نوزاد ایجاد می شود.

فتوتراپی خانگی چه زمانی استفاده می شود؟

از فتوتراپی خانگی چه زمانی می توان برای درمان زردی نوزاد استفاده کرد؟

استفاده از روش فتوتراپی خانگی و درمان زردی نوزاد در منزل نیاز به شرایطی دارد که در صورت وجود چنین شرایطی می توان درمان نوزاد را در منزل ادامه داد.

از مهم ترین فاکتورهایی که در تعیین نوع فتوتراپی و یا نوع درمان زردی موثر است می توان به :

 1. سن نوزاد
 2. وزن نوزاد
 3. نارس یا رسیده بودن نوزاد
 4. درجه زردی نوزاد

اشاره نمود.

این چهار فاکتور در تعیین نوع درمان بسیار مهم هستند.

هر زمان که نیاز به درمان زردی نوزاد باشد این چهار عامل به دقت بررسی شده و سپس با توجه به آن نوع درمان تعیین می شود. با توجه به این موارد اگر نوزاد معیارهای لازم برای درمان در منزل را داشته باشد می تواند توسط فتوتراپی خانگی در منزل درمان شود. اما اگر معیارهای لازم را نداشت و شرایط زردی نوزاد بحرانی تر از آن بود که بتواند در منزل درمان شود آنگاه باید در چنین شرایطی حتما نوزاد در بیمارستان و تحت نظر پزشک متخصص بستری گردد. همچنین در مورادی نیاز به تعویض خون برای درمان زردی وجود دارد.

درمان سریع و زودهنگان و تاثیر آن در کاهش زردی

فتوتراپی خانگی در صورتي كه تحت نظارت كادر پزشكي و پرستاري مجرب انجام گيرد، در ۹۲/۶% موارد يك روش بسیار مناسب جايگزين درمان بیمارستانی است. همچنین فتوتراپی خانگی کاملا موثر براي درمان زردی نوزادان رسيده و سالم مبتلا به زردي غير مستقيم می باشد. بسته به شدت زردی و سن نوزاد ممکن است نیاز به بستری‌باشد.

زمانی که زردی نوزاد از حد استاندارد بالاتر رود با فوتوتراپی و یا نوردرمانی می تواند درمان شود. بهتر است این نوع درمان در بیمارستان و تحت نظر پزشک انجام شود. در مواردی که زردی تشدید می‌شود ممکن است نیاز به تعویض خون باشد. در هنگام بروز زردی از خود درمانی پرهیز کنید زیرا ممکن است باعث رساندن آسیب به نوزاد شوید. همچنین برخی والدین ممکن است از نور مهتابی استفاده کنند در حالی که طیف نوری نور مهتابی با طیف نوری لامپ‌هایی که در بیمارستان قرار دارد متفاوت است. برای جلوگیری از تعویض خون نوزاد بهتر است والدین زودتر مراجعه کنند و نوزادشان از لحاظ وجود زردی چک شوند.

فتوتراپی خانگی با ایمن زردی

جهت درمان خانگی و استفاده از فتوتراپی خانگی می توانید با ما در شرکت ایمن زردی تماس بگیرید.

ایمن زردی در زمینه تولید و اجاره فتوتراپی خانگی فعالیت و تخصص دارد.

در زمان اجاره فتوتراپی خانگی یک عدد چشم بند مخصوص فتوتراپی و شورت ضد نور جهت استفاده در دستگاه فتوتراپی خانگی به شما  ارائه می شود. توصیه می شود برای پیشگیری از آسیب به چشم و اندام تناسلی نوزاد حتما از شورت و چشم بند استفاده نمایید. از خدمات مهم ایمن زردی در اجاره دستگاه فتوتراپی خانگی شبانه روزی بودن آن است. در هر زمان که نیاز به مشاوره فتوتراپی خانگی داشتید می توانید با ما تماس بگیرید ما در اجاره دستگاه فتوتراپی خانگی با توجه به سن , وزن و درجه زردی نوزاد نوع فتوتراپی خانگی را تعیین می کنیم تا بهترین نوع درمان برای نوزاد شما به دست آید. انواع دستگاه های فتوتراپی خانگی توسط ایمن زردی ارائه می شود.

برای انتخاب بهترین نوع دستگاه فتوتراپی خانگی با ما در تماس باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *