زردی در نوزاد را یک بیماری نمی توان قلمداد کرد. زردی در نوزاد تنها یک عارضه است و به خودی خود بیماری محسوب نمی شود اما می تواند زمینه ساز بیماری های مختلف دیگری باشد. این بیماری ها ناشی از عدم درمان به موقع زردی نوزاد به وجود می آیند.

نوزدان در بیشتر مواقع در روزهای اولیه تولد خود ته رنگ زردی پیدا می کنند و پوست آنها به جای اینکه صورتی باشد زرد است تا این میزان زرد شدن چندان نگران کننده نیست ولي اگر شکم و يا پاهاي کودک زرد به نظر مي رسد بايد نوزادتان را به یک پزشک متخصص نشان دهید.

پوست صورت و بدن نوزادانی که در زمان طبیعی خود متولد شده اند صورتی رنگ است اما اگر نوزاد زودتر از موعد به دنیا آمده باشد مدتی طول می کشد تا رنگ صورت وی به صورتی تبدیل شود. بنابراین هر تغییر رنگی نیز نشان دهنده زردی نوزاد نیست.

چه چيزي باعث زردی در نوزاد مي شود؟

زردی در نوزاد در يک کودک سالم زماني اتفاق مي افتد که سطح بيلي روبين در خون بالا مي رود. بيلي روبين ماده شيميايي است که بر اثر تخريب طبيعي سلولهاي قرمز پير توليد مي شود. نوزادان سطح بيلي روبين بالاتري دارند؛ چون تعداد گلبولهاي قرمز حامل اکسيژن در آنها زيادتر است و کبد جوان آنها نمي تواند بيلي روبين اضافي را متابوليزه کند. هر چه سطح بيلي روبين بالاتر از معمول باشد، زردی در نوزاد از سر به پايين به سمت گردن و سپس به قفسه سينه پيش مي رود تا اينکه در موارد شديد نهايتاً به پنجه پا مي رسد. اين نوع زردي که به اصطلاح فيزيولوژيک ناميده مي شود (برخلاف انواع نادر و شديدتري که به دليل بيماري کبدي يا ناسازگاري خوني با مادر ايجاد مي شود) معمولاً خطري براي سلامت شيرخواران سالم و رسيده (نه ماهه متولد شده) محسوب نمي شود.
میزان شيوع زردی در نوزاد تا چه اندازه است؟

تقریبا ۶۶ درصد نوزادانی که به صورت کامل و سالم متولد شده اند در روزهای اولیه پس از تولد معولا در روزهای دوم و سوم علائم زردی را از خود نشان می دهند. زردی نوزاد در این گونه نوزادان پس از یک هفته ناپدید می شود اما نوزدانی که زودتر از زمان طبیعی خود به دنیا آمده اند احتمال ابتلا به زردی نوزاد در آنها بیشتر دیده می شود. تقریبا ۸۰ درصد نوزادان نارس به زردی نوزاد مبتلا می شوند

 

زردی در نوزاد
زردی در نوزاد

 

چگونه مي توان زردی در نوزاد را درمان کرد؟

درمان زردی در نوزاد بسته به میزان بیلی روبین در خون مشخص می شود. هنگامی که تشخیص داده می شود که کودکی مبتلا به زردی در نوزاد است آزمایشاتی توسط پزشک برای تعیین میزان بیلی روبین خون وی انجام می شود. نوزادان سالم که به صورت طبیعی به دنیا آمده باشند در صورت ابتلا به زردی در نوزاد تحت درمان های فتوتراپی قرار می گیرند. نوزاد را به صورت برهنه زیر نور دستگاه فتوتراپی که از نورهای با طول موج مناسب به خصوص آبی استفاده می کنند قرار می دهند مدت درمان ممکن است دو یا چند روز طول بکشد. نوزاد درون دستگاه با پوشک و به صورت خشک قرار داده می شود و چشم های او برای محافظت از اشعه های مضر توسط چشم بند مخصوص پوشانده می شود.

نور درمانی باعث تخريب بيلي روبين اضافي خون مي شود. بيلي روبين هاي تخريب شده از توسط کبد و از راه ادرار دفع مي شود. روش درمان فتوتراپی یکی از موثرترین روشها در درمان زردی در نوزاد است. اما برای نوزادانی که میزان بیلی روبین در خون آنها بیش از حد آستانه است روش فتوتراپی با استفاده از دستگاه های قوی تر انجام می شود و حتی در برخی مواقع برای درمان زردی در نوزاد از روشهای تعویض خون استفاده می شود.

چگونه بفهمم که کودک دچار زردی در نوزاد است؟

برای اینکه بدانیم که فرزند ما مبتلا به زردی در نوزاد شده است به توصیه متخصصان می توان  اين آزمايش را در منزل انجام داد:

در اتاق با نور کافي فشار ملايمي روي قفسه سينه کودک وارد کنيد، اگر هنگام برداشتن فشار، ته رنگ زردي روي پوست باقي بماند احتمال ابتلا به زردی در نوزاد وجود دارد و بهتر است با پزشک خود مشورت نماييد. (اين روش براي بچه هاي با پوست روشن بهتر عمل مي کند، براي بچه هاي ديگر، زردي سفيدي چشم يا لثه را بررسي کنيد.)

اگر هر گونه ترديدي در وجود زردی در نوزاد داريد، با پزشک خود مشورت کنيد تا مطمئن باشيد که براي برگرداندن رنگ صورت کودکتان درست عمل مي کنيد.

زردی در نوزادان

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *