آیا زردی ربطی به شیر مادر دارد ؟

با توجه به تحقیقات انجام شده تمامی نوزادانی که از شیر مادر استفاده می نمایند به میزان بسیار بیشتری به زردی دچار می شوند تا نوزادانی که از شیرخشک تغذیه می نمایند. البته لازم به ذکر است که ااین نوع زردی بسیار خوش خیم می باشد و به سرعت می توان آن را درمان نمود البته به جز مواردی نادر.

در روزهای اول مادر دارای شیر کمی می باشد و نوزاد نیز در اثر دریافت کالری پایین ممکن است دچار زردی گردد. ای نکته بسیار حائز اهمیت می باشد که این نوع زردی به دلیل شیر مادر نمی باشد بلکه تنها دلیل ایجاد این نوع زردی نوزاد کمک بودن شیر مادر و عدم دریافت کالری مناسب در بدن نوزادان است.

آموزش های شیردهی نیز به این منظور به مادران داده میشود که بتوانند در مدت طولانی تری به بچه شیر داده و با استفاده از این روش زردی نوزاد از بین رود.

حال این شرایط تنها برای نوزادانی نیست که شیر کمی از مادر دریافت می نمایند بلکه نوزادانی که شیر مادر را به میزان خوبی نیز دریافت می نمایند ممکن است دچار زردی شوند.

در این نوزادان در قدم اول ابتدا کلیه شرایط را بررسی می نماییم در صورت نبود هیچ نشانه ای از زردی به هیچ عنوان شیر مادر را قطع نمی نماییم. در صورتی که در روش های معالجه گذشته این اقدام انجام میشد و شیر مادر قطع می گردید اگر زردی پایین می امد پس مشخص می گردید که زردی به دلیل شیر مادر است. همانطور که گفته شد این ها از روش های قبلی بوده اند و این روزها به هیچ عنوان کاربرد ندارند.

امروزه حتی اگر بالا رفتن زردی خون نوزاد به علت شیر مادر باشد به هیچ عنوان شیردهی قطع نمی گردد و در عوض از دستگاه زردی نوزاد و روش فتوتراپی در پایین آوردن زردی نوزاد استفاده می نمایند.  از روش فتوتراپی می توان برای درمان زردی نوزاد به هر علتی که باشد استفاده نمود.

آیا تیروئید در نوزادان می تواند یکی از علت های زردی باشد؟

کم کاری تیروئید می تواند از عوامل زردی در نوزادان باشد. به نحوی می توان به این مهم اشاره نمود که بررسی کم کاری تیروئید از اولین اقداماتی است که در بررسی عوامل زردی نوزادان چک می کردد.

حتی نوزادانی که تست غربالگیری میشوند نیز تست تیروئید بر روی آن ها انجام می گردد. خوشبختانه کم کاری تیروئید از مشکلات قابل حل می باشد و قابل درمان است با تشخیص کم کاری تیروئید در نوزاد میتوان با دادن یک چهارم قرص تیروئید به او کم کری را درمان نمود.

آیا گروه خونی مادر یا پدر در زردی نوزادان موثر است؟

بله قطعا اکثر نوزادانی که مادران ها دارای گروه خونی منفی و پدرشان دارای گروه خونی مثبت می باشد در معرض خطر زردی نوزاد می باشند.

فابیس از دیگر مواردی است که میتواند سبب ایجاد زردی در بدن نوزاد شود و افرادی که به خوردن باقالی حساسیت دارند ممکن است به این بیماری دچار شوند.

Print Friendly, PDF & Email
سوالات متداول زردی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *